מהי מחלת לב כלילית ומה חשיבותה של בדיקת CT של הלב?

  • הלב מקבל אספקת דם וחמצן משלושה עורקים ראשיים (בעברית – העורקים הכליליים, ובלועזית -עורקים קורונריים, Coronary arteries).
  • כאשר מופיעה היצרות באחד העורקים (על רקע מחלת טרשת) מופיעים כאבי חזה הידועים בשם אנגינה פקטוריס. במקרה חמור של חסימה של עורק יופיע אוטם בשריר הלב (התקף לב) והחולה יימצא בסכנת חיים. איננו רוצים להגיע למצב הזה בהפתעה!
  • הרפואה המודרנית היא רפואה מונעת. כאשר מתחילה להופיע היצרות ניתן כיום לזהות אותה מראש ולתת טיפול מונע שיעצור את המחלה, וכך למנוע הופעת התקף לב ובעקבותיו סכנת חיים.

 

  • CT של הלב הוא הבדיקה הרגישה והאמינה ביותר לגילוי מחלת לב כלילית, ובאמצעותה ניתן לגלות אותה כבר בשלבים ההתחלתיים שלה, כאשר הבדיקות המקובלות האחרות (מיפוי לב, אקו לב במאמץ, בדיקת מאמץ רגילה) עדיין לא מגלות דבר. ככל שהגילוי מוקדם יותר, כך ניתן להתחיל מוקדם יותר בטיפול המונע: שינוי באורך החיים, נטילת תרופות ובמקרה הצורך גם צנתור פולשני.

  • כל המחקרים בתחום מראים שכאשר ב-CT של הלב לא מודגמת היצרות משמעותית בעורקים הכליליים, הסבירות שיש מחלת לב משמעותית הינה אפסית ואין צורך בצנתור.
  • הסיכון ללקות בהתקף לב בשנים שלאחר בדיקת CT של הלב שתוצאתה הייתה תקינה הוא קרוב ל־0% במהלך 6 השנים שלאחר הבדיקה.

    התמונות התלת- ממדיות ב- CT לא נוצרות אוטומטית! בזמן הסריקה, מכשיר ה-CT מייצר אלפי תמונות שיעברו עיבוד ממוחשב על תחנת עבודה מיוחדת על ידי רדיולוג מנוסה המתמחה בנושא. חשוב מאוד מי מבצע את העיבוד: טעות של מילימטר עם העכבר בזמן העיבוד – יכולה לפגוע מאוד באמינות הפענוח.

 

 

בברכת בריאות מלאה
פרופ' קונן

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn